Bitcoin jest z nami już 12 lat. Ten czas pozwolił na wstępną analizę jego zachowania. Dzięki danym historycznym możemy ocenić co ma wpływ na jego kurs. Sprawdź kiedy najlepiej kupić, a kiedy sprzedać BTC Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej!

Jaki jest powód zmian kursu bitcoin?

BTC jest aktywem jak każde inne. Oznacza to, że jego kurs jest kształtowany przez prawa popytu i podaży. Na zwykłym rynku są to zmienne nieprzewidywalne. Zależą one głównie od sektora oraz koniunktury na towary i usługi. W przypadku pierwszej monety jej twórca z góry określił podaż. Oznacza to, że kurs bitcoin jest zależny wyłącznie od popytu. Jak nie trudno się domyślić popyt działa odwrotnie do logiki. Uczestnicy rynku BTC kupują go kiedy kurs wzrasta, a sprzedają kiedy spada.

Jaka jest podaż Bitcoin?

Alternatywa dla walut narodowych działa w oparciu o sieć blockchain. Blockchain jest zdecentralizowaną bazą danych. W sieci blockchain zapisywane są wszystkie dotychczas zrealizowane transakcje. Na początku był tzw. blok genesis. To w nim Satoshi Nakamoto zawarł wszystkie istotne informacje na temat swojej kryptowaluty. Maksymalna podaż BTC wynosi 21 milionów sztuk. Jak do tej pory wydobyto już ponad 85% z tej sumy. Wszystkie monety zostaną wydobyte prawdopodobnie do 2140 roku.

Kiedy podaż bitcoin spada?

Jak wspomniałem wyżej spadek podaży pierwszej kryptowaluty jest z góry określony. Od początku istnienia można było wykopać 50 sztuk na blok. W kodzie źródłowym istnieje zapis, że po wydobyciu 210.000 bloków podaż spada o połowę. Od 2008 roku podaż spadła już trzy razy. Obecne wydobycie wynosi zaledwie 6.25 sztuk. Moment obniżenia podaży nazywa się halvingiem. Halving jest jednym z kluczowych momentów w cyklu koniunkturalnym. Jak wspomniałem dwa akapity wyżej, ma on kluczowe znaczenie dla kursu pierwszej monety cyfrowej.

kiedy-kupić-bitcoin

Kiedy warto kupić BTC?

Odpowiedź na pytanie kiedy kupić kryptowaluty nie jest prosta. Rynek ten postał nieco ponad dekadę temu. W związku z tym ciężko jest znaleźć analogie historyczne. Odnosząc się do treści niniejszego artykułu można odczytać pewne tendencje. Jak wspomniałem wyżej halving jest jednym z istotniejszych momentów dla rynku kryptowalut. W jego trakcie znacząco maleje podaż. Kryptowaluty są rynkiem wschodzącym. Oznacza to, że popyt cały czas wzrasta. Ma to wpływ na kurs bitcoin, który dotychczas reagował z opóźnieniem. Fala optymizmu następuje około rok po halvingu. Oznacza to, że zakup kryptowalut może być teraz dobrą decyzją

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *